• GDPR a COVID-19

• Informace ke zpracování osobních údajů

při provádění testování na onemocnění COVID-19

Vážení rodiče, při provádění testování na onemocnění COVID-19 v naší škole dochází ke zpracování osobních údajů dětí/žáků. Rádi bychom Vám proto v souladu s článkem 13 nařízení GDPR sdělili základní informace o tom, proč osobní údaje při testování zpracováváme, za jakým účelem, a jak s nimi bude dále naloženo.

Správcem vašich osobních údajů je Základní škola a Mateřská škola, příspěvková organizace, IČ 71003827, Bělotín 2 (dále jen „Správce“).

Kontaktními údaji správce jsou:

ZŠ a MŠ Bělotín, příspěvková organizace, Bělotín 2     753 64             tel.: 581612127

Identifikace pověřence a jeho kontaktní údaje:

Tomáš Bíbrlík, Mikroregion Hranicko, email: t.bibrlik@regionhranicko.cz,

tel.: 777698876

Zpracování osobních údajů, které je prováděno v souvislosti s testováním, je prováděno na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 6. 4. 2021, Č. j.: MZDR 14592/2021-3/MIN/KAN MZDRX01FDQ4R. Spadá tedy pod ustanovení o tom, že „zpracování je nezbytné pro splnění právní povinnosti, která se na správce vztahuje“ (čl. 6 odst. 1 písm. c GDPR), tzn. zpracování těchto údajů není založeno na souhlasu se zpracováním, takže školy (školská zařízení) v tomto případě souhlas nezajišťují.

Škola (školské zařízení) zpracovává seznamy testovaných v rozsahu: identifikační údaje dítěte, žáka, studenta nebo jiné osoby (postačí jméno, příjmení a třída), datum provedení testu a výsledek testu. Škola uchovává seznamy testovaných do konce školního roku 2020/2021, resp. do 30 dnů po skončení platnosti mimořádného opatření nařizujícího provádění testování. Poté je odstraní/skartuje.

Z důvodu minimalizace nakládání s osobními údaji se informace o výsledku testu konkrétního dítěte/žáka nebo jiné osoby nedostávají mimo školu. Škola dále reportuje pouze anonymizované výsledky testování. Údaje o konkrétním dítěti, žákovi nebo studentovi se předávají pouze mezi školní družinou.

V případě dětí, které prodělaly onemocnění COVID-19, a které se tedy v souladu s mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví nemusí testovat, škola (školské zařízení) zaznamená tuto skutečnost po ověření z předloženého dokladu nebo jiného potvrzení o prodělání onemocnění. Škola si zaznamená dobu, do kdy není nutné dítě testovat. I tyto údaje škola (školské zařízení) uchovává do konce školního roku 2020/2021, resp. do 30 dnů po skončení platnosti mimořádného opatření nařizujícího provádění testování. Poté je odstraní/skartuje. Pokud se škola (školské zařízení) rozhodne uchovat přímo samotný doklad o prodělání onemocnění COVID-19, pak ho rovněž uchová nejdéle do konce školního roku 2020/2021, resp. do 30 dnů po skočení platnosti mimořádného opatření nařizujícího provádění testování. Po uplynutí této doby doklad nebo potvrzení vrátí, nebo není-li ho možné vrátit, tak ho odstraní/skartuje.

K údaji o výsledku testu konkrétního dítěte/žáka nebo jiné osoby podléhající testování budou mít přístup pouze pověření pracovníci školy.

Více informací najdete na stránkách http://testovani.edu.cz

V Bělotíně dne 12. dubna 2021

ZŠ a MŠ Bělotín,