Textová podstránka
Dodatek č. 2 ke Školnímu vzdělávacímu programu pro základní vzdělávání č. j. 04/16
Identifikační údaje
Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Název programu: “ŠKOLA PRO ŽIVOT” - č. j. ŠVP 04/16
Název školy: Základní škola a Mateřská škola Bělotín, příspěvková organizace
Adresa školy: Bělotín 2, 753 64 Bělotín
Ředitel: Mgr. Tomáš Navrátil
Kontakty:
Telefon: 581 612 127
Fax: 581 612 127
E-mail: podatelna@zsbelotin.cz
Web: zsbelotin.cz
Zařazení do sítě škol:
IZO 102592888
REDIZO 650044215
IČO 71003827
Zřizovatel: Obec Bělotín
Adresa zřizovatele: Bělotín 151, 753 64 Bělotín
Kontakty:
Telefon: 581 030 005
Fax: 581 612 100
E-mail: belotin@belotin.cz
Starosta obce: Mgr. Eduard Kavala
Platnost dodatku od 1. 9. 2022
Dodatek č. 2 ke ŠVP byl projednán Školskou radou dne 30. 8. 2022.
………………………………………… ………………………………………..
Mgr. Tomáš Navrátil, ředitel školy razítko školy
Úvod
Naše škola se rozhodla postupně reagovat na změnu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (dále RVP ZV) dle Opatření ministra školství, mládeže a tělovýchovy, kterým se mění RVP ZV, č. j.: MŠMT-40117/2020-4 z ledna 2021.
První změnou, která se projeví už ve školním roce 2022/2023, bude implementace nově zpracované vzdělávací oblasti RVP ZV s názvem Informatika pouze ve 4. ročníku. přidáním nového vyučovacího předmětu Informatika a přidělením jedné vyučovací hodiny. Ve zbývajících ročnících se v nadcházejícím školním roce rozsah ani obsah vzdělávací oblasti Informační a komunikační technologie (nově Informatika) nezmění. Nicméně v tomto školním roce bude jedním z hlavním úkolů školy připravit rozsáhlejší změny ŠVP tak, aby zcela odpovídaly platné RVP ZV.
Z výše uvedeného vyplývá, že během tohoto školního roku bude i nadále platná současná verze stávajícího ŠVP (Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání “Škola pro život” č. j. 04/16), nicméně je nutné počítat s předložením nové verze ŠVP školské radě před zahájením školního roku 2023/2024.
Všechny změny, které nastanou v souvislosti se zavedením nového předmětu Informatika do 4. ročníku, jsou popsány v tomto dodatku.
Vzdělávací oblast Informatika (RVP ZV - změny 2021)
Vzdělávací oblast Informatika se zaměřuje především na rozvoj informatického myšlení a na porozumění základním principům digitálních technologií. Je založena na aktivních činnostech, při kterých žáci využívají informatické postupy a pojmy. Poskytuje prostředky a metody ke zkoumání řešitelnosti problémů i hledání a nalézání jejich optimálních řešení, ke zpracování dat a jejich interpretaci a na základě řešení praktických úkolů i poznatky a zkušenost, kdy je lepší práci přenechat stroji, respektive počítači. Pochopení, jak digitální technologie fungují, přispívá jednak k porozumění zákonitostem digitálního světa, jednak k jejich efektivnímu, bezpečnému a etickému užívání.
Na prvním stupni základního vzdělávání si žáci prostřednictvím her, experimentů, diskusí a dalších aktivit vytvářejí první představy o způsobech, jakými se dají data a informace zaznamenávat, a objevují informatické aspekty světa kolem nich. Postupně si žáci rozvíjejí schopnost popsat problém, analyzovat ho a hledat jeho řešení. Ve vhodném programovacím prostředí si ověřují algoritmické postupy. Informatika také společně s ostatními obory pokládá základy uživatelských dovedností. Poznáváním, jak se s digitálními technologiemi pracuje, si žáci vytvářejí základ pro pochopení informatických konceptů. Součástí je i bezpečné zacházení s technologiemi a osvojování dovedností a návyků, které vedou k prevenci rizikového chování.
I na druhém stupni základního vzdělávání žáci tvoří, experimentují, prověřují své hypotézy, objevují, aktivně hledají, navrhují a ověřují různá řešení, diskutují s ostatními a tím si prohlubují a rozvíjejí porozumění základním informatickým konceptům a principům fungování digitálních technologií. Při analýze problému vybírají, které aspekty lze zanedbat a které jsou podstatné pro jeho řešení. Učí se vytvářet, formálně zapisovat a systematicky posuzovat postupy vhodné pro automatizaci, zpracovávat i velké a nesourodé soubory dat. Díky poznávání toho, jak a proč digitální technologie fungují, žáci chápou základní principy kódování, modelování a s větším porozuměním chrání sebe, své soukromí, data i zařízení.
V průběhu základního vzdělávání žáci začínají vyvíjet funkční technická řešení problémů. Osvojují si časté testování prototypů a jejich postupné vylepšování jako přirozenou součást designu a vývoje v informačních technologiích. Zvažují a ověřují dopady navrhovaných řešení na jedince, společnost, životní prostředí.
Cílové zaměření vzdělávací oblasti
Vzdělávání v dané vzdělávací oblasti směřuje k utváření a rozvíjení klíčových kompetencí tím, že vede žáka k:
- systémovému přístupu při analýze situací a jevů světa kolem něj
- nacházení různých řešení a výběru toho nejvhodnějšího pro danou situaci
- ke zkušenosti, že týmová práce umocněná technologiemi může vést k lepším výsledkům než samostatná práce
- porozumění různým přístupům ke kódování informací i různým způsobům jejich organizace
- rozhodování na základě relevantních dat a jejich korektní interpretace, jeho obhajování pomocí věcných argumentů
- komunikaci pomocí formálních jazyků, kterým porozumí i stroje
- standardizování pracovních postupů v situacích, kdy to usnadní práci posuzování technických řešení z pohledu druhých lidí a jejich vyhodnocování v osobních, etických, bezpečnostních, právních, sociálních, ekonomických, environmentálních a kulturních souvislostech
- nezdolnosti při řešení těžkých problémů, zvládání nejednoznačnosti a nejistoty a vypořádání se s problémy s otevřeným koncem
- otevřenosti novým cestám, nástrojům, snaze postupně se zlepšovat
Informatika
Charakteristika předmětu:
Charakteristika předmětu se oproti stávající verzi ŠVP 4.0 mění pouze ve dvou místech:
- Věta Předmět Informatika je vyučován jako samostatný předmět od 5. do 9. ročníku. je změněna na Předmět Informatika je vyučován jako samostatný předmět od 4. do 9. ročníku.
- Odstavci začínající Vzdělávací cíle pro 5. a 6. ročník… bude předchází odstavec Vzdělávací cíle pro 4. ročník jsou rozděleny do dvou směrů - základům informatického světa a základní orientaci v digitálním světě a jeho užívání v digitálním prostředí uvnitř školy. Tomu je uzpůsobeno učivo. Ve směru informatického myšlení žáci získají základní dovednosti v prostředí blokového programování virtuální postavy i robota a porozumí základním principům datových modelů a správě dat. Ve směru digitálního světa je učivo zacíleno na pochopení základních souvislostí v digitálním světě (technika, díla, propojení a pravidla) a na získání základních dovedností při užívání školního cloudu a základům tvorby textového a grafického obsahu.
Výchovné a vzdělávací strategie
Průřezová témata
Tyto části se oproti stávající verzi ŠVP 4.0 nemění.
Informatika 4. ročník - osnovy
Osnovy konkretizují vzdělávací obsah Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání v rámci digitálního vzdělávání. Pro potřebu školy je rozdělen do dvou směrů:
- Informatický svět se zaměřuje především na rozvoj informatického myšlení. Opírá se o tematické okruhy DATA, INFORMACE A MODELOVÁNÍ, ALGORITMIZACE A PROGRAMOVÁNÍ a INFORMAČNÍ SYSTÉMY;
- Digitální svět se zaměřuje především na porozumění základním principům digitálních technologií. Primárně se opírá o tematický okruh DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE, přičemž rozvíjí i vybrané složky digitálních kompetencí.
Pro Informatický svět je vyčleněno 60% hodinové dotace a je rozdělen na tematické celky:
- Data, informace a modelování;
- Algoritmizace a programování;
- Systémy pro správu dat.
Pro Digitální svět je vyčleněno 40% hodinové dotace a je rozdělen na tematické celky:
- Ovládání digitálních technologií a jejich běžné užívání;
- Správa digitálního obsahu, digitální sdílení a komunikace;
Tvorba digitálního obsahu.
Osnovy pro směr Informatický svět
Osnovy pro směr Digitální svět