Mezinárodní projekt eTwinning na ZŠ Bělotín
školní rok 2022 - 2023
Naši žáci 3. - 5. ročníku pracovali na společném mezinárodním projektu Amazing animals - Úžasná zvířata.
Partneři:
ZŠ z Polska (administrátor projektu, zakladatel)
ZŠ z Řecka (spoluzakladatel projektu)
ZŠ z České republiky (partner projektu)
ZŠ ze Španělska (partner projektu)
ZŠ z Itálie (partner projektu)
Společenství škol z Portugalska (partner projektu)
Cíle projektu:
1. Žáci napíší základní informace o svých oblíbených zvířatech - použijí vhodná přídavná jména a slovesa. (zveřejnění vybraných prací prostřednictvím online nástroje “Padlet”. Sdíleno s partnerskými školami.)
Padlet žáků ZŠ Bělotín (3. A, 3. B, 4. a 5. tř.)
https://padlet.com/katerinanavratilova/amazing-animals-czech-republic-zyrojug5uywf5con
2. Žáci s pomocí učitele vytvoří sady kvízů o vybraných zvířatech s užitečnými výrazy. (Použití online nástroje “Quizlet set”. Sdíleno s partnerskými školami.)
3. Žáci s pomocí učitele vytvoří kvíz o popisovaných zvířatech za pomocí online nástroje “Blooket”.(Sdíleno s partnerskými školami.)
https://dashboard.blooket.com/set/64875588885508a6a05048fe
Během tohoto roku jsme se s žáky II. stupně zapojili do mezinárodního projektu. Tentokrát poprvé v novém prostředí aktualizovaný stránek E-twinning. Rozvíjeli jsme jazykové dovednosti v angličtině, ale zejména novými formami informační technologie. Pracovali jsme na projektu s názvem Blocks to code robots, jehož cílem bylo používání nástrojů Web 2.0 pro programování robotů, rozvíjet kritické myšlení a technologickou gramotnost, komunikovat, vyměňovat si informace a spolupracovat pomocí online nástrojů. Vzhledem k tomu, že jednotlivé školy nevlastnily stejné robotické stavebnice, bylo třeba stimulovat kreativitu a využívat nástroje pro virtuální zobrazení funkcí robotů v programovacím prostředí.
V počátečních fázích projektu jsme se vzájemně seznamovali. Žáci zpracovali údaje o svých osobách v angličtině, v grafických programech vytvořili své avatary a tyto informace umístili do sdíleného prostoru. Následně fotografovali místa v naší obci a škole a vytvářeli virtuální prohlídku zajímavých míst. V následující fázi pak za pomoci grafické nadstavby umělé inteligence zpracovávali vlastní loga projektu, ze kterých pak všichni vybírali nejzdařilejší práci.
Hlavní práce však spočívala v plnění vytvořených výzev při programování robotů v prostředí Open Roberta. Pomocí videotutoriálů se seznámili s programovacím prostředím a při vhodném nastavení plnili zadané úkoly, pro kreslení, pohyb robotů, využití senzorů vzdálenosti nebo světelných diod. Cílem projektu tak bylo implementovat znalosti blokového programování ze svých škol do nového prostředí a inspirovat se od spolupracujících partnerů. Do projektu se zapojily školy z Portugalska, Polska a dvě školy z Turecka.
školní rok 2021 - 2022
Během letošního roku jsme se s žáky II. stupně opět zapojili do mezinárodních projektů, které rozvíjely jazykové znalosti a dovednosti při práci s informačními technologiemi. Pracovali jsme na projektu s názvem Our neighbourhood during the year, kterého se zúčastnily školy z Turecka, Polska, Litvy, Itálie, Velké Británie a Španělska. Na počátku projektu jsme si prostřednictvím vytvořeného videa vzájemně představili naše školy a seznámili se s našimi lokalitami. Během dalších měsíců jsme pořizovali fotografie našich krajin v jednotlivých ročních obdobích a doplňovali je krátkými popisky. Součástí práce bylo také sdílení přísloví, která jsou typická pro jednotlivé měsíce v roce. Cílem projektu mělo být vytvoření společného mezinárodního kalendáře z pořízených fotografií.
Další dva projekty, do kterých jsme zapojeni míří ke geografickým tématům. V prvním, s názvem Your country is my dream, aktuálně pracujeme na představení naší školy. Samotným cílem projektu je pak seznámit zúčastněné školy s netradičními informace o kultuře, historii a zajímavostech jednotlivých zemí. Do tohoto projektu jsou zapojeny školy z Arménie, Polska, Španělska, Francie, Španělska, Itálie, Rumunska, Ázerbájdžánu, Portugalska, Řecka a Makedonie.
Žáci I. stupně se ve školním roce účastnili projektu polských partnerů s názvem Our Development Better Education. Projektu se zúčastnily školy z Polska, Chorvatska, Francie, Rumunska a České republiky. Komunikačním jazykem byla angličtina. Bohužel byl projekt a účast jednotlivých škol ovlivněn epidemiologickou situací, takže některé aktivity nebylo možné s žáky uskutečnit.
Účast v projektu přispěla ke zvýšení odborných kompetencí učitelů v oblasti pracovních metod, inovací, využívání evropských vzdělávacích programů a zvýšení efektivity výuky klíčových kompetencí, jako je využívání ICT a používání cizích jazyků.
V průběhu projektu měli učitelé možnost prezentovat výsledky práce s dětmi pomocí těchto online nástrojů: Canva, Powtoon, Venngage, Google Map, Book Creator, Story Jumper, Answer Garden
Některé výsledky práce je možné si prohlídnout na stránkách - https://www.storyjumper.com/book/read/97561086/The-cultural-differences-ofnbsppartner-countries
https://app.emaze.com/@AOQQLOFOW/childrens-rights
školní rok 2020 - 2021 Vážení rodiče, milí žáci, v tomto školním roce se naše škola opět zapojí do mezinárodního projektu eTwinning. Letošní projekt má název Healthy Food - Healthy Children (Zdravé jídlo - zdravé děti) a je určen žákům
I. stupně ZŠ. Cílem projektu je naučit děti, jak důležité je zdraví a zdravá strava. Ukážeme si rozdíly mezi stravovacími návyky v různých zemích. Zjistíme také, co nám jídlo říká o našich kulturách a vyměníme si recepty na zdravá jídla. Budeme si online posílat obrázky a fotografie. Společně vytvoříme e-knihu s našimi recepty, kterou obdrží všechny partnerské školy. Do tohoto projektu se zapojily školy ze Španělska, Řecka, Portugalska, Rumunska, Turecka, Polska, Itálie, Litvy, Lotyšska, České republiky a Německa. Výsledky projektu budou zveřejněny na webových stránkách naší školy.
Obecné informace o projektech eTwinning
eTwinning je společenství evropských škol. Je to online platforma, přes kterou mohou zaměstnanci škol (učitelé a ředitelé) z různých evropských zemí vzájemně komunikovat, spolupracovat, zapojovat se se svými žáky do projektů a sdílet své nápady. eTwinning je
největší komunita škol v Evropě. Byl zahájen v roce 2005 jako hlavní aktivita e-learningového programu Evropské komise, od roku 2014 je nedílnou součástí Erasmus+, programu Evropské komise pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport. Hlavním komunikačním jazykem je angličtina, což také velmi přispívá ke zdokonalování komunikačních schopností našich žáků
v tomto jazyce.
Další informace o eTwinning: https://www.etwinning.net/cz/pub/index.htm Mgr. Kateřina Navrátilová, koordinátor projektů eTwinning pro I. stupeň ZŠ Bělotín
školní rok 2019 - 2020
Christmas map of Europe (Vánoční mapa Evropy)
Vážení rodiče, milí žáci,
v letošním školním roce se naše škola zapojí do mezinárodního projektu eTwinning. Projekt s názvem Christmas map of Europe (Vánoční mapa Evropy) je určen dětem I. stupně. Cílem projektu je vzájemná výměna vánočních pohlednic a přání, které se v jednotlivých školách použijí k vytvoření vánoční mapy Evropy. K dalším aktivitám projektu bude patřit vzájemné sdílení vánočních tradic, receptů, zpěv koled či popis Štědrého dne.
Do projektu se zapojily školy z Bulharska, Chorvatska, Kypru, České republiky, Francie, Německa, Litvy, Lotyšska, Řecka, Itálie, Severní Makedonie, Polska, Portugalska, Rumunska, Srbska, Slovenska, Slovinska, Španělska a Velké Británie.
ETwinning je společenství evropských škol. Je to platforma, přes kterou mohou zaměstnanci škol (učitelé a ředitelé) z různých evropských zemí vzájemně komunikovat, spolupracovat, zapojovat se do projektů a sdílet své nápady. ETwinning je největší komunita škol v Evropě. Byl zahájen v roce 2005 jako hlavní aktivita e-learningového programu Evropské komise, od roku 2014 je nedílnou součástí Erasmus+, programu Evropské komise pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport.
“My planet, my future”
Stejně jako minulý rok, tak i letos, se žáci deváté třídy zapojují do mezinárodního projektu E-twinning. Tentokrát jsme opustili téma programování a vrátili se zpět k přírodě. Název našeho letošního projektu totiž zní “My planet, my future”. Během projektu bychom chtěli zlepšit environmentální povědomí našich žáků.
K našim základním cílům patří zejména větší informovanost žáků o své vlastní odpovědnosti za životní prostředí a zdokonalení jazykových dovedností prostřednictvím spolupráce s našimi zahraničními partnery. Celkem se projektu účastní 12 škol ze čtyř států - Turecka, Portugalska, Polska a České republiky.
A co tedy bude hlavní náplní během následujícího roku?
Po úvodním seznámení zúčastněných žáků představí jednotliví členové své školy, svá města a země. Následně budeme vytvářet a vybírat logo našeho projektu a pracovat s aplikací Zeemaps. V prosinci nás čeká příprava plakátů a bannerů o životním prostředí a recyklaci a lokalizace nádob na tříděný odpad a vybité baterie. Během jarních měsíců se pokusíme vytvářet nové materiály z již použitých a vysadíme stromy v našem okolí. Současně budeme dokumentovat hlavní zdroje znečištění v regionu a zapojíme se do čištění přírody v našem okolí. Ke konci školního roku nás pak čeká mini výstava projektových prací, sběratelská hra o otázkách životního prostředí a závěrečný průzkum.